Tradici z roku 1662 byla ve Slaném obnovena v roce 2006. Na Masarykově náměstí bude i v tomto roce rožněn býk a nabídnut historický program.
Již po řadu let jsou součástí akce mezinárodní závody v boulderingu.
Jak vznikla tato tradice?
Slaný bylo po skončení husitských válek pokořeno a tvrdě potrestáno ztrátou predikátu „Královské město". Město ztratilo veškeré výsady a stalo se městem poddanským. Od roku 1638 patřilo město rodu Martiniců. Jeden z příslušníků tohoto rodu, Bernard Ignác z Martinic, nejvyšší pražský purkrabí a smečenský hrabě, na popud své manželky Veroniky Polyxeny založil roku 1655 klášter, do nějž přizval řád františkánů. Po dokončení výstavby františkánského konventu proběhlo 13. 8. 1662 svěcení kláštera. Pro město Slaný a okolí to byla velká událost. Při této příležitosti uspořádal B. I. z Martinic hostinu na slánském rynku. Tehdy také dal poprvé rožnit uherského býka s pozlacenými rohy a rozdával chudině, aby ji uspokojil.
Tuto událost si připomínáme také proto, že vedle tehdejšího nelehkého života v tomto kraji, který byl poznamenán strastmi třicetileté války, byl zde i důvod k radosti, ke společnému setkání slánských měšťanů a lidí z širokého okolí.
Vzhledem k tomu, že Slaný nemělo svou pouť (ve smyslu kultovním), bylo její konání obnoveno jako podzimní protějšek jarních slavností, které připomínají nelehkou dobu rekatolizace. Součástí akce se stala sportovní aktivita – bouldering (šplhání po umělé horolezecké stěně).